• Mali kucharze i bursztyny.

We wtorek 14 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy drugiej wraz ze swoimi wychowawczyniami brały udział w zajęciach warsztatowych organizowanych przez pizzerię  Da Grasso w Mielcu. Na początku wszyscy otrzymali foliowe fartuszki następnie każdy dostał kawałek ciasta i wałek. Dzieci cierpliwie formowały kształt swojej pizzy. Gdy placek był gotowy należało posmarować go sosem pomidorowym co nie było wcale takie łatwe. Potem już tylko ser i szynka. Tak przygotowane  pizze trafiały do pieca. Po upieczeniu pizzy każde dziecko mogło spróbować swojego ,,kulinarnego dzieła". Do każdej pizzy serwowany był sok owocowy. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy ,,Mały kucharz" i balonik. Z pizzerii wszyscy udali się do Muzeum Regionalnego w Pałacyku Oborskich w Mielcu podziwiać czasową wystawę bursztynu ,,Złoto Bałtyku". Wystawa ta  jest owocem współpracy z Muzeum Przyrodniczym w Krakowie i można obejrzeć na niej wspaniałe okazy tzw inkluzji czyli oblanych żywicą bursztynową owadów i roślin. Takie okazy są najcenniejsze i najbardziej poszukiwane przez zbieraczy. Na wystawie dzieci poznały historię powstawania jantaru, jego występowania na świecie, metody pozyskiwania oraz możliwość wykorzystania w rzemiośle artystycznym. Muzeum przygotowało również na bazie wystawy interaktywne warsztaty ,,Bursztynowe opowieści" dla dzieci. Po wykonaniu doświadczeń i sprawdzeniu właściwości bursztynu dzieci ulepiły z plasteliny zwierzątka oblewane dawniej żywicą bursztynową i zabrały je ze sobą do domu na pamiątkę.

TW