Wola Wadowska
W południowo wschodniej części Polski znajduje się Województwo Podkarpackie posiadające 20 powiatów ziemskich i 4 powiaty grodzkie.
Mapa Polski nowy podział administracyjny.W powiecie mieleckim zaliczanym do powiatów ziemskich na zachód od Mielca znajduje się rolnicza gmina Wadowice Górne zajmująca obszar 8716 ha, granicząca z gminami: Czermin, Mielec, Radomyśl Wielki oraz z powiatem Dąbrowa Tarnowska w województwie małopolskim.
Niespełna 7 tyś mieszkańców gminy Wadowice Górne zamieszkuje 13 sołectw: Grzybów, Izbiska, Jamy, Kawęczyn, Kosówka, Piątkowiec, Przebendów, Wadowice Dolne, Wadowice Górne, Wampierzów, Wierzchowiny, Zabrnie i Wola Wadowska.
Wola Wadowska położona na lewym brzegu potoku Jamnicy (dopływu Brnia). Jej faunę stanowią: ptaki - bociany białe, kuropatwy, bażanty, sowy i dzięcioły; zwierzyna dzika - sarny, zające, lisy i kuny. Szatę roślinną stanowią między innymi: drzewa - wierzby, topole, sosny, olchy, dęby, klony, jesiony, brzozy, lipy, kasztany, modrzewie i świerki.
Miejscowość powstała w końcu XIV lub z początkiem XV wieku. Po raz pierwszy miejscowość wzmiankowana była w 1595 roku jako Wola za młynem w parafii Wadowice. W 1596 roku zmieniono nazwę na Wolę Wadowską. Wizytacja z 1608 wymienia Bor (dzisiaj Bór, część Woli Wadowskiej).
W czasie zaborów miejscowość należała do zaboru austriackiego. W lipcu 1944 roku na terenie miejscowości Wola Wadowska i Wierzchowiny przebiegała linia frontu. W wyniku działań wojennych wioska Wierzchowiny została doszczętnie spalona, a Wola Wadowska w 80%. Po wojnie część mieszkańców wyjechała na zachód a pozostali odbudowali wioskę.
Miejscowość zamieszkuje 765 osoby i należą do parafii Wadowice Dolne.
Na terenie sołectwa znajdują się:
- Ochotnicza Straż Pożarna, włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa ,
- Dom Strażaka - wybudowany w 1983 roku,
- Szkoła Podstawowa.