• Pomnik

Pomnik Pamięci w Wierzchowinach

Z inicjatywy pana Edwarda Kramarza mieszkańca Wierzchowin, w niedzielę 1 października 1995 roku odsłonięto "Pomnik w Hołdzie Poległym za Ojczyznę - 1939 - 1945"  zwieńczony krzyżem i miniaturą samolotu. Pomnik poświęcony jest pamięci poległym za Ojczyznę między innymi gen. pil. Bolesławowi Stachoniowi, ks. Stanisławowi Syprowi, a także innym poległym z terenu gminy Wadowice Górne. Odsłonięcia pomnika dokonali: Tadeusz Należny - ówczesny wójt gminy, lekarz Bolesław Dobrowolski - krewny rodziny Stachoniów i Edward Kramarz - przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika.

Na pomniku wypisano takie słowa:

Oni zginęli za Ojczyznę
          a było ich wielu z terenu gminy Wadowice Górne

Gen. pil. Bolesław Stachoń
          ur. 18. V 1897 r. w Woli Wadowskiej (obecnie Wierzchowiny)
          Zginął 4. VII. 1941 r w locie bojowym nad Holandią
          Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym w Bredzie

Ks. Stanisław Syper
          Kapelan W.P.
          ur. 25. II. 1900 r. w Wierzchowinach
          zamordowany 15. VII. 1942 r. przez hitlerowców
          w obozie koncentracyjnym w Dachau

Cześć Ich Pamięci
          Fundacja Społeczeństwa na 50 - lecie zakończenia II wojny światowej i 100 - lecia
          Ruchu Ludowego.

Pomnik Pamięci w Wierzchowinach.

Co roku z okazji obchodów Święta Patrona naszej szkoły, pod pomnikiem składane są kwiaty i zapalane znicze. Na zdjęciu  pan Marian Pietras i pan Jan Puła oraz delegacja uczniów.

Podobny pomnik - samolot znajduje się w sąsiedniej gminie Radomyśl Wielki na rynku. Napis na jednej z płyt obeliska brzmi:

Pamięci
          Bohaterskich Pilotów PSP na zachodzie wywodzących się
          z ziemi radomyskiej

Gen. Pil. Bolesław Stachoń - D.B. 301
          Por. Pil.
          Henryk Mermel - D.M. 303
          Por. Pil.
          Henryk Trybulec - D.M. 302

Druga z płyt obeliska zawiera informacje o samolocie:

Unikalny samolot sportowy M - 2 z 1956 roku wyprodukowany przez PZL - WSK w Mielcu opracowany przez polskich konstruktorów pod kierunkiem inż. Stanisława Jachyry. Po zakończeniu eksploatacji maszynę zachowano na pamiątkę, a 6 maja 1972 roku Aeroklub Mielecki przekazał go dla Radomyśla Wielkiego wraz z tablicami.