• O bibliotece

• Godziny pracy biblioteki Szkoły Podstawowej im. gen. Bolesława Stachonia w Woli Wadowskiej:

Poniedziałek 1040 - 1055

Wtorek 1040 - 1055

Środa  1330 -  1430

Czwartek 1040 - 1055

Piątek 1040 - 1055

Zapraszamysmiley

Nauczyciel bibliotekarz: mgr Teresa Wrzesień

Biblioteka - słowo pochodzi od greckiego βιβλιοθήκη bibliotheke (biblion to książka) i oznacza zbiór książek i innych materiałów źródłowych.

Biblioteki dzieli się ze względu na sposób udostępniania zbiorów na:

- prezencyjne - nie wypożyczające swoich zbiorów na zewnątrz, które są dostępne tylko w jej czytelni i

- biblioteki wypożyczające.

Większość bibliotek ma w praktyce charakter mieszany - tzn. posiada zbiory, które można pożyczać i zbiory, które są dostępne wyłącznie w czytelni. Biblioteki przechowują też czasami zbiory, które nie są
          publicznie dostępne (np. starodruki lub materiały objęte klauzulą tajności).

• Najdawniejsze zbiory biblioteczne datuje się na XIV w. p.n.e. i przechowywane były w świątyni boga Amona w starożytnym Egipcie.
          • Najstarszą publiczną biblioteką była: Biblioteka Aleksandryjska  - starożytna biblioteka założona przez Ptolemeusza I (datuje się to wydarzenie na lata około 350 – 283r. p.n.e)
          • Najstarszą polską biblioteką jest Biblioteka Jagiellońska w Krakowie gromadząca zbiory od drugiej połowy XIV w.
          • Józef Andrzej Załuski był twórcą wspaniałej biblioteki w Warszawie, którą w 1747 udostępnił do użytku publicznego.
          • W czasie II wojny światowej polskie biblioteki straciły 66% swego posiadania.
          • Najzasobniejszą obecnie biblioteką polską jest Biblioteka Narodowa w Warszawie(BN).

TROCHĘ HISTORII

W Bibliotece Aleksandryjskiej znajdowało się podobno około 400 000 skatalogowanych rękopiśmiennych dzieł na zwojach papirusowych

Biblioteki średniowieczne  powstały w V i VI wieku i umieszczane były zazwyczaj w zakrystii kościelnej lub w klasztorze. Książki w średniowieczu były pisane i przepisywane recznie zwykle w klasztorach przez zakonników.

Treść tych książek  dotyczyły trzech grup zagadnień:

1. Pismo święte i komentarze;

2. Ojcowie kościoła i dzieła teologiczne;

3. Literatura świecka zawierająca dzieła matematyczne, przyrodnicze, medyczne, filozoficzne, historyczne i prawnicze.

Klasztorne  zbiory odznaczały się mniejszą liczebnością od ich starożytnych poprzedników.

W średniowieczu książki były tak cenne, że w niektórych angielskich bibliotekach  przykuwano je łańcuchami do prętu biegnącego wzdłuż regału.
          Łańcuchy przymocowywano z przodu do okładek, więc książki stały grzbietami do wewnątrz.

W XVIII wieku organizowano biblioteki dla szlachetnie urodzonych. Za korzystanie z ich księgozbioru trzeba było płacić. Publiczne biblioteki dostępne dla wszystkich powstały w większości krajów dopiero w XX wieku.

Bibliobus dostarczał książki czytelnikom z miejscowości oddalonych od stałych bibliotek. W XIX wieku wszyscy mogli korzystać z książek za pośrednictwem konnej biblioteki z zaprzęgiem konnym.