Aktualności biblioteczne w czasach pandemii koronawirusa
UWAGA!!!
FERIE Z SOKiR
TRADYCJE ŚWIĄTECZNE
Wigilia Bożego Narodzenia uznawana jest za najbardziej wyjątkową noc w roku. Dawniej przypisywano jej nawet znaczenie magiczne, czego dowodem są tradycje wigilijne, które kultywujemy do dzisiaj.
Boże Narodzenie to święto, które szczególnie celebrujemy. Dużą wagę przykładamy szczególnie do związanej z Wigilią symboliki:
Dwunastu potraw - dawniej ilość spożywanych podczas Wigilii dań była nieparzysta. W zależności od zasobności portfela było ich siedem, dziewięć lub jedenaście. Poza tym wierzono, że takie liczby przyniosą szczęście na cały rok. Obecnie na naszych wigilijnych stołach stawiamy dwanaście potraw, które symbolizują apostołów.
Siano pod wigilijnym obrusem - wkładane pod obrus, którym nakryto wigilijny stół. Symbolizuje ono betlejemską stajenkę, miejsce narodzin Jezusa. Chociaż powoli przestaje się tego pilnować, to dawniej nie wyobrażano sobie, aby na wigilijnym stole leżał obrus innego koloru niż biały symbolizujący czystości Marii.
Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole - każe nam pamiętać o wszystkich samotnych osobach. Puste nakrycie daje również wyraz pamięci o bliskich, którzy nie mogli z nami spędzić świąt lub na zawsze odeszli.
Dzielenie się opłatkiem - symbolem pojednania i przebaczenia, bo do wigilijnego stołu nie mogą zasiadać osoby, które są ze sobą skłócone. Niewielki z pozoru gest pokazuje, że ludzie darzą się uczuciem, nie żywią do siebie urazy i czują się ze sobą zjednoczeni. Opłatek miał chronić obejście przed wpływem złych mocy, a domownikom zapewniać szczęście. Podanie opłatka zwierzętom gospodarskim chroniło je przed chorobą i rzuconym urokiem. Do tego celu służył specjalnie wypiekany kolorowy opłatek.
Ubieranie choinki - w naszym kraju przyjęło się dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku, ale jedynie w domach mieszczańskich i szlacheckich. W wiejskich domach, zamiast choinki ustawiano w domu snopy zboża lub gałązki drzewa. Przystrajanie choinki symbolizuje nowe, odradzające się życie. Także ozdoby, które na niej zawieszamy mają konkretne znaczenie: gwiazda umieszczana na czubku oznacza gwiazdę betlejemską, bombki symbolizują rajskie owoce, a łańcuchy miały przypominać o grzechu i jednocześnie cementować rodzinne więzi.
Zobacz na filmie inne TRADYCJE ŚWIĄTECZNE
HISTORIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA czyli Z MIRY DO ROVANIEMI
Nie ma chyba na świecie ani jednej osoby, która nie znałaby postaci Świętego Mikołaja. Czerwony strój, siwa broda czy worek prezentów to atrybuty, z którymi od dłuższego czasu utożsamiany jest obraz kochanego przez miliony dzieci dziadka. Za opisywany w ten sposób wizerunek Świętego odpowiadają w dużej mierze media i napędzająca je kultura konsumpcyjna.
BISKUP NAJUBOŻSZYCH
Prawdopodobnie około 270 roku Święty Mikoła przyszedł on na świat w miasteczku Patara, znajdującym się na terenach Azji Mniejszej. Mężczyzna wychowywał się w Mirze i wywodził się z bardzo zamożnej rodziny. Od najmłodszych lat odznaczał się niebywałą troskliwością wobec bliźnich. Legendy głoszą, że po śmierci rodziców otrzymał dość pokaźny majątek, który chętnie rozdzielił wśród osób schorowanych oraz potrzebujących. Tym zaskarbił sobie serca mieszkańców, którzy mianowali go później biskupem Miry. Za postacią Świętego kryje się wiele historii i przypowieści. Większość z nich przedstawia Mikołaja jako pomocnika i orędownika najuboższych. Jak podają źródła, angażował się on również w nawracanie złodziei oraz grzeszników. Ponadto ze względu na swoje zamiłowanie do podróży, został patronem podróżników i żeglarzy.
LEGENDY O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU
Jedna z legend o Mikołaju opowiada, że „Święty” przyczynił się do uwolnienia trzech, niesłusznie uwięzionych i skazanych na śmierć żołnierzy podczas zamieszek w Andriake, niedaleko Miry, gdzie mieli oni obrabować miasto. Biskup udowodnił bezbronność mężczyzn i zostali oni oczyszczeni z zarzutów. Oficerów, którzy przyczynili się do dowodzenia bitewną wyprawą, zaprosił z kolei do swojego pałacu. Dowódcy padli ofiarami gniewu prefekta Ablabiosa, który zarzucił im nadużycia. Oficerów również miała spotkać za to kara śmierci. Zostali jednak uniewinnieni dzięki Mikołajowi, który wstawił się za nimi u samego cesarza Konstantyna I Wielkiego. Biskupowi z Miry przypisuje się również pomoc jednemu z obywateli Patary, który z powodu biedy nie mógł wydać swoich córek za mąż. Źródła donoszą, że ojciec chciał sprzedać z tego powodu córki do domu publicznego. Mikołaj na wieść o tym postanowił pomóc nędzarzowi i ustrzec kobiety od złego losu. Nocą znalazł się pod domem mężczyzny i podrzucił przez okno oraz komin trzy sakiewki z pieniędzmi. One z kolei wpadły do suszących się nieopodal kominka trzewików młodych kobiet, co uchroniło całą rodzinę od niedoli i niedostatku. W obecnych czasach spotykamy się ze zwyczajem pozostawiania skarpet przy domowym palenisku, które symbolizują oczekiwanie na mikołajkowe prezenty w okresie świąt.
Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia w połowie IV wieku. Pochowano go w Mirze, na terenach obecnej Turcji. Po smierci nadal oddawano cześć dokonaniom, z których zasłynął niegdyś zmarły już biskup. Po zajęciu Miry przez Saracenów, kupcy pochodzenia włoskiego zdołali wykraść w 1087 roku relikwie Świętego Mikołaja i przetransportować je do Bari. W tym miejscu postanowiono wybudować kościół pod patronatem biskupa, co jeszcze bardziej wzmocniło autorytet jego osoby. Według niektórych dostępnych informacji, odwiedziny przy grobie biskupa z Miry uzdrawiały schorowanych, a smutnym przywracały znowu radość z życia. Kult Mikołaja nie tracił przez to na sile, a nawet arcybiskup doczekał się dzięki temu kanonizacji. Ku czci Świętego zaczęto budować coraz to więcej kościołów nazywanych jego imieniem. W Polsce powstało już około 300 parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja.
Zobacz Czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę?
ŚWIĘTY MIKOŁAJ W KULTURZE MASOWEJ
Bez wątpienia można przyznać, że Mikołaj stał się ulubionym „świętym” wśród dzieci, a jego postać przybrała różne, nierzadko fałszywe wcielenia, w zależności od zwyczajów panujących w danym kraju. W Holandii występuje on jako „Sinteklaas”, który ubrany w czarny, pobrudzony od sadzy z komina strój, wkrada się przez niego do domów i rozrzuca prezenty. W Rosji na „świętego” mówi się „Dziadek Mróz” i obdarowuje on dzieci podarunkami w noc sylwestrową razem ze Śnieżynką. W Danii do czynienia mamy z „Julemandenem”, a w Niemczech z „Frau Bertą”, odpowiednikiem włoskiej wróżki „Befany”. W Polsce wszystkie dzieci wyczekują na prezenty od brodatego i siwego dziadka 6 grudnia, choć jego magiczna postać przewija się praktycznie w całym okresie bożonarodzeniowym. To z kolei skutecznie wykorzystuje branża handlowa, posługując się masowym wizerunkiem Mikołaja w celach marketingowych.
Obecnie za miejsce zamieszkania Mikołaja uznaje się wioskę w Laponii, zwaną Rovaniemi. To tam co roku dzieci z całego świata wysyłają do Świętego Mikołaja korespondencję z prośbą o podarunki. Przy pracy nad listami i pakowaniem prezentów pomagają Św. Mikołajowi elfy oraz renifery. Do wioski chętnie przybywają turyści, aby móc spędzić choć chwilę w towarzystwie ulubionego dziadka z siwą brodą.
za Patrycja Sekuła
A N D R Z E J K I
Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Jest to ostatnia okazja do organizowania hucznych zabaw, ponieważ niedługo po nich rozpoczyna się adwent - czas oczekiwana na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
Początkowo Andrzejki miała charakter matrymonialny i obchodziły ją jedynie niezamężne dziewczęta. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, by w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Z czasem Andrzejki zaczęto obchodzić wspólnie, organizując huczne zabawy.
https://www.youtube.com/watch?v=o5HyEg6u15c Andrzejki
Przysłowia i powiedzenia związane ze św. Andrzejem:
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
K A T A R Z Y N K I
Większość Polaków kojarzy końcówkę listopada z Andrzejkami tymczasem w nocy z 24/25 listopada, czyli w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbywają się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. To właśnie są Katarzynki. Warto wiedzieć, że święta Katarzyna to patronka kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Przed rozpoczęciem wróżb, kawalerowie pozdrawiali świętą wierszykiem:
Hej! Kasiu, Katarzynko
Gdzie szukać cię dziewczynko
Wróżby o ciebie zapytam
Czekaj – wkrótce zawitam
Bawmy się więc w Katarzyny
Szukajcie chłopaki dziewczyny
Zapytać więc trzeba wróżby
A nuż potrzebne już drużby
Zgodnie z tradycją, podczas Katarzynek i Andrzejek wróżono między innymi z talii kart, gałązek wiśni, lano wosk, ustawiano buty, obierano jabłka ...
W XXI wieku to święto nie jest już aż tak popularne jak Andrzejki, które już za kilka dni.
Teddy Bear - historia pluszowego misia
Historia pluszowego misia zaczęła się 14 listopada 1902 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kiedy to prezydent Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Towarzyszący prezydentowi myśliwi złapali małego misia i chcieli żeby prezydent do niego strzelił, jednak Theodore Roosevelt nie zgodził się na to i uratował niedźwiadka.O tym zdarzeniu dowiedział się rysownik Clifford Berryman, zrobił rysunek i umieścił go w jednej z największych gazet USA "Washington Post". Amerykanom bardzo spodobało się zachowanie prezydenta. Swoją wspaniałomyślnością i umiejętnością współczucia słabszym istotom prezydent podbił serca obywateli.
Rosyjski emigrant Morris Michton chcąc upamiętnić to wydarzenie zaczął sprzedawać w swoim sklepie uszyte przez żonę pluszowe misie. Zainteresowanie misiami było tak duże, że przedsiębiorca postanowił produkować je na większą skalę. Postarał się też o zgodę samego Theodora Roosevelta na nazwanie misia "Teddy Bear". "Teddy" to zdrobnienie od imienia Theodore, tak zwracali się do prezydenta jego najbliżsi.
Dziś nie można wyobrazić sobie świata bez misia. Jest bohaterem kreskówek dla dzieci, książeczek, jego podobizny zdobi ubranka, pościel, mebelki w dziecięcych pokojach. Najważniejszy jednak zawsze pozostanie pluszowy, mięciutki miś do tulenia.
W 2002 roku, w setną rocznicę narodzin misia, postanowiono, że 25 listopada będzie Światowym Dniem Pluszowego Misia.
https://www.youtube.com/watch?v=pD-L_C0_ay8 Dzień Pluszowego Misia
https://www.youtube.com/watch?v=P3SB1wgWOXA Światowy Dzień Pluszowego Misia
21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości. Święto zostało ustanowiono w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych jako reakcja na konflikty zbrojne. Jest obchodzone w 180 państwach. Dzień ten ma na celu uzmysłowienie ludziom, że życzliwość i szacunek są podstawą pokoju na świecie. Tego dnia królują pozytywne emocje oraz wzajemny szacunek, otwartość i tolerancja względem drugiej osoby. Dzień Życzliwości ma nam uświadomić, że zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym.
W tym roku świętowanie Dnia Życzliwości ze względu na pandemię koronawirusa zostaje przeniesione do sieci.
https://www.youtube.com/watch?v=u96ZKYtX66c Dzień Życzliwości
https://www.youtube.com/watch?v=DuCLDxosfdU DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
https://www.youtube.com/watch?v=4VSjTiu9SDw Dzień życzliwości
Kształcenie na odległość w klasach I-III szkoły podstawowej – poradnik MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebrano wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. Z poradnika mogą korzystać rodzice oraz nauczyciele uczniów z klas I-III szkoły podstawowej.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.
więcej na: https://www.gov.pl/attachment/8a5a17da-a7c6-49c2-8b42-e9f4089dba37
11 listopada jest szczególnym dniem dla naszego narodu. Tego dnia 1918 roku ziściły się marzenia wielu pokoleń Polaków - marzenia o wolnej Ojczyźnie. Dziś jest to czas zadumy i refleksji nad przeszłością, ale też powód do radości z odzyskanej niepodległości.
A co to jest niepodległość? – posłuchajmy
Myśląc o tamtym listopadowym dniu w 1918 roku nie potrafimy sobie nawet wyobrazić ogromnego entuzjazmu, głębokiego wzruszenia i poczucia jedności, które towarzyszyły naszym rodakom. Te wzniosłe patriotyczne uczucia powinny jednak zainspirować nas do wspólnego działania oraz wzbudzić szacunek do bogatej polskiej historii, dumę z naszego kulturowego dziedzictwa, a także poczucie głębokiej narodowej przynależności. Jesteśmy znani z tego, iż nie poddajemy się łatwo nawet w godzinie najcięższej próby.
Droga Polaków do niepodległości
Jak mówią słowa naszego hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy” tak i nasz naród mimo 123 lat niewoli nie zatracił swej tożsamości narodowej i nieustannie walczył o wolność.
Oto krótka historia Polski
1 CZERWCA
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA
Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Ten dzień obchodzony jest od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. W Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.
Poznaj prawa dziecka https://www.youtube.com/watch?v=f4tbWJo02q4
1 czerwca 1915 roku urodził się JAN TWARDOWSKI, ksiądz katolicki, poeta, prozaik, najwybitniejszy twórca współczesnej liryki refleksyjno-religijnej, autor pięknych wierszy przepojonych głęboką wiarą, miłością do ludzi i zwierząt, rozumiejący potrzeby dziecka – śmiechu, zabawy i akceptacji świata. Specjalnie dla dzieci napisał, m.in.: Zeszyt w kratkę, Patyki i patyczki, Kasztan dla milionera. Zmarł 18 I 2006 roku w Warszawie. W tym roku przypada 105 rocznica jego urodzin.
Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą.
https://www.youtube.com/watch?v=pg_LFLY9aDw Siedem łyżeczek. Rozmowy o rodzinie - ks. Jan Twardowski
https://www.youtube.com/watch?v=-5W3dKXADl0 Ks. Jan Twardowski "Nowe patyki i patyczki" audiobook
https://www.youtube.com/watch?v=i9qRU_S_Tbw ks. Jan Twardowski, "Wesołe jajko"
26 maja Dzień Matki
Dzień Matki to wyjątkowe święto, którego celem jest uhonorowanie wszystkich mam. Zgodnie ze zwyczajem tego dnia dzieci obdarowują swoje mamy kwiatami, słodyczami, prezentami czy laurkami.
W Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja od 1914 roku.
Według historyków uhonorowanie matek było zwyczajem praktykowanym przez starożytnych Greków i Rzymian. W te dni kultem obdarzano matki-boginie, które były symbolem urodzaju i płodności. Chrześcijaństwo zakazało kultu innych bogów, dlatego święto to odeszło w zapomnienie.
W XVII wiecznej Anglii zaczęto obchodzić tzw. niedzielę u matki. Tego dnia w katedrach odprawiano modlitwy w intencjach matek, był to też dzień wolny od pracy. Tradycyjnie dzieci wręczały mamie podarunki - kwiaty i słodycze. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku, a wznowiony został po II wojnie światowej.
Dzień Matki w innych krajach np. w Bułgarii, Armenii, Białorusi, Mołdawii, Rosji, Maroko, Słowenii, Serbii czy Wietnamie łączony jest zwykle z Dniem Kobiet. W wielu krajach arabskich Dzień Matki obchodzony jest 21 marca. W większości krajów na świecie dzień ten wypada w drugą niedzielę maja. Taka data obowiązuje w Australii, Grecji, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Słowacji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech.
https://www.youtube.com/watch?v=kcez1b3t_Dw Kubuś - Bajka dla dzieci - Dzień Matki
https://www.youtube.com/watch?v=N68_SARhXEw Violetta Villas - Do ciebie mamo
https://www.youtube.com/watch?v=LZ40zA68A6s Życzenia na dzień matki
18 maja
Święto patrona naszej szkoły – 123 rocznica urodzin gen. Bolesława Feliksa Stachonia.
Więcej informacji o naszym patronie znajdziesz tu https://spwolawadowska.edupage.org/about/?subpage=1 Patron szkoły
gen. Bolesław Feliks Stachoń
100 rocznica urodzin
Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II
https://www.youtube.com/watch?v=5ICWSIKtKpE Jan Pawel II czy znasz te daty
https://www.youtube.com/watch?v=GhLVufOoI4o Święty Jan Paweł II, życie Świętego Papieża
https://www.youtube.com/watch?v=kpa5ZxPlhy0 Skarby Jana Pawła II
15 maja
Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma na celu promowanie polskiej sztuki. Zachwycając się zagranicznymi piosenkami albo obrazami, nie można przy tym zapominać, że nasza kultura także jest wartościowa i ma wiele uroku.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=C8cl8XXQkR0&feature=emb_logo Malarstwo polskie
Święto to ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 roku obchodzimy 15 maja. Ma na celu pogłębienie świadomości społeczeństwa, rządów na temat znaczenia rodziny i jej problemów we współczesnym świecie.
https://www.youtube.com/watch?v=7Zh-4tJw_rA Międzynarodowy Dzień Rodziny
Pomysłodawcą tego święta był redaktor radiowej Jedynki Andrzej Zalewski. Corocznie obchodzone jest ono 15 maja i choć związane jest przede wszystkim z przyrodą, to niesie również głębsze przesłanie, by pamiętać o ważnych chwilach.
https://www.youtube.com/watch?v=CHSl9lQP_dA Niezapominajki…
Patronem rolników jest św. Izydor Oracz. Jego wspomnienie w Kościele przypada 15 maja jednak nie ma jednego ustalonego święta, które – jak święto górników czy strażaków – byłoby celebrowane jednocześnie w całym kraju.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=20&v=QFUYfOwKFNM&feature=emb_logo ŚW. IZYDOR ORACZ ( patron rolników) perły klasyki kina religijnego
8 maja DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK zapoczątkowany został przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku.
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W obecnej sytuacji – kiedy wspieranie walki z pandemią i dbanie o bezpieczeństwo epidemiologiczne jest priorytetem, Biblioteki zaznaczają swoją obecność i działalność dla czytelników wykorzystując różne formy i narzędzia komunikacji wirtualnej.
https://www.youtube.com/watch?v=KH5L91H1504 Biblioteka
https://www.youtube.com/watch?v=VkFhIN2xMbk Czy to biblioteka?
https://www.youtube.com/watch?v=HRVkNUz8dEA Książki od A do Z
https://www.youtube.com/watch?v=BehV1UbZXaE Zasady korzystania z książek
7 maja 1985 roku zmarł
ADAM BAHDAJ
(ur. 2 I 1918) prozaik, tłumacz, autor licznych książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Do przerwy 0:1, Podróż za jeden uśmiech, Stawiam na Tolka Banana, Mały Pingwin Pik-Pok, Trzecia granica, Telemach w dżinsach.
https://vod.tvp.pl/video/podroz-za-jeden-usmiech,odc-1-pechowy-dzien,40674581 Podróż za jeden uśmiech odc. 1 – Pechowy dzień
https://www.cda.pl/video/423742734 odcinek 1 – Klondike. Stawiam na Tolka Banana
https://www.youtube.com/watch?v=9ngp9KV4aC4 Łowcy fok Maly Pingwin Pik-Pok
100 rocznica urodzin i 25 rocznica śmierci
Hanny Łochockiej
Hanna Łochocka urodziła się 5 maja 1920 roku w Lublinie, zmarła 14 marca 1995 roku w Warszawie. Była poetką, autorką słuchowisk, tłumaczką.
Dla dzieci napisała kilkadziesiąt książek, najczęściej zbiorów krótkich, rymowanych wierszy ułatwiających przyswajanie wiedzy, orientacji w świecie znaków i przepisów. Z upodobaniem pisała o świecie przyrody. Najpopularniejszy stał się cykl rymowanych książeczek o przygodach ptaków: O wróbelku Elemelku. Poczytność książeczek sprawiła, że poszczególne utwory miały po kilka wydań, były też tłumaczone na wiele języków.
W 1984 otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży.
https://www.youtube.com/watch?v=etuhu_VRPrE Jak Wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek
https://www.youtube.com/watch?v=f9u-Hto_34k Wróbelek Elemelek - O ziemniaku i bąbelku
https://www.youtube.com/watch?v=HAwh3HziJXw Bajki dla dzieci - Wróbelek Elemelek Cz. 1
https://www.youtube.com/watch?v=wA7tVdCWDp8 Bajki dla dzieci - Wróbelek Elemelek cz. 2
https://www.youtube.com/watch?v=bUC64978Psg Bajki dla dzieci - Wróbelek Elemelek cz. 4
https://www.youtube.com/watch?v=SJAD2D92mEw Bajki dla dzieci - Wróbelek Elemelek cz. 7
https://www.youtube.com/watch?v=lkJwPoM07mk Bajki dla dzieci - Wróbelek Elemelek cz. 8
https://www.youtube.com/watch?v=jZBoQjEznZI Bajki dla dzieci - Wróbelek Elemelek cz. 9
4 maja - Dzień Strażaka
Jak co roku 4 maja w dzień Święto Floriana swoje święto obchodzą strażacy. Każdego dnia działają według zasady ‘Bogu na chwałę, ludziom na ratunek’.
Dzień Strażaka w Polsce został ustanowiony w 2002 roku przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Święto obchodzone jest w dniu upamiętniającym męczeńską śmierć świętego Floriana, patrona strażaków i osób wykonujących zawody związane z ogniem.Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.
Życzymy wszystkim strażakom wszystkiego co najlepsze, samych sukcesów w życiu zawodowym i tylu powrotów, ile wyjazdów!
https://www.youtube.com/watch?v=nSoLf3r93sE pożar w domu lub szkole 998
https://www.youtube.com/watch?v=ycmGKe0uYY8 palące się ubranie 998
229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej (nazwany później Wielkim) w dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie była pierwszą w Europie i drugą w świecie nowoczesną konstytucją.Twórcy konstytucji, czerpiąc inspirację z myśli politycznej i filozofii europejskiego oświecenia oraz amerykańskiej konstytucji uchwalonej w 1787 roku, uważali, że władza ma służyć dobru całego narodu, a nie jedynie interesom warstw uprzywilejowanych. Konstytucja miała zapoczątkować wprowadzanie kolejnych reform zmierzających do wzmocnienia państwa. Podjęte działania w obronie zagrożonej przez sąsiadów Polski stanowią dzisiaj przykład odpowiedzialności świadomych przedstawicieli elit społeczeństwa. Ostateczny rozbiór Polski przez Austrię, Prusy i Rosję w 1795 roku doprowadził do utraty jej niepodległości. Współtwórcy Konstytucji 3 Maja, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj po latach ocenili, że była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.
Obchody tradycji Konstytucji 3 maja były zakazane podczas rozbiorów Polski. Po odzyskaniu niepodległości po pierwszej wojnie światowej, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe w 1919 roku. Podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej święto Konstytucji 3 Maja było zakazane. Po drugiej wojnie światowej komunistyczne władze w Warszawie zmierzały do likwidacji trzeciomajowych obchodów ze względu na odwoływanie się do tradycji niepodległości Polski oraz ich narodowo-katolicki charakter. Przeciwstawiano im i nagłaśniano propagandowo Święto Pracy. Przez wiele lat nie odbywały się państwowe uroczystości związane z rocznicą Konstytucji 3 maja, a wszelkie próby uczczenia święta kończyły się zazwyczaj zatrzymaniami i szykanami. W 1990 roku, po upadku komunizmu i odzyskaniu suwerenności przez Polskę, powrócono do przedwojennej tradycji i ponownie proklamowano dzień 3 maja świętem narodowym.
"Uchwalenie Konstytucji 3 maja” – obraz Jana Matejki z 1891roku. Król Stanisław August (po lewej, w królewskiej szacie zdobionej gronostajami) wchodzi do kolegiaty św. Jana Chrzciciela, gdzie Konstytucja zostanie zaprzysiężona przez Sejm. Marszałkowie Stanisław Małachowski i Kazimierz Nestor Sapieha niesieni na rękach przez posłów sejmowych. W tle Zamek Królewski, gdzie uchwalono Konstytucję.
https://www.youtube.com/watch?v=5y_hYSUDkFU Mazurek 3-go MAJA
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone jest między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja
https://www.youtube.com/watch?v=6DeZcSME1Fc Flaga Polski - co jest, a co nie jest polską flagą?
1 maja - Święto Pracy
Święto Pracy inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzone jest 1 maja. Święto zostało ustanowione sprzed 131 lat, aby uczcić strajk robotników w Chicago, walczących o 8-godzinny dzień pracy. Historia obchodów Święta Pracy sięga 1886 roku – w pierwszych dniach maja tego roku policja w Chicago w Stanach Zjednoczonych stłumiła demonstrację robotników domagających się skrócenia godzin pracy do 8 godzin dziennie. Nie obyło się bez ofiar. W 1889 roku międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych w Paryżu, nazywane II Międzynarodówką, ogłosiło 1 maja Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce odbyły się w 1890 roku. Od 1950 roku jest to święto państwowe.
Obecnie to święto ma na celu zwrócenie uwagi na prawa pracowników, pomoc bezrobotnym w przezwyciężeniu ubóstwa oraz dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika patrona ludzi pracujących. Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy.
26 kwietnia 1995 roku zmarła HANNA OŻOGOWSKA, prozaik, tłumaczka, pedagog, autorka słuchowisk radiowych oraz popularnych książek dla dzieci i młodzieży głównie obyczajowych, których akcja rozgrywa się w środowisku szkolnym i rodzinnym, m.in.: Złota kula, Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek, Ucho od śledzia, Głowa na tranzystorach, Za minutę pierwsza miłość. W tym roku przypada 25 rocznica jej śmierci (ur. 20 VII 1904)
https://www.youtube.com/watch?v=4-WG405VJ4o Za minutę pierwsza miłość część 1 GRUPA MUSICALOWA 3W
https://www.youtube.com/watch?v=Am59y57SDAA Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek - Hanna Ożogowska | Audiobook PL
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa ustanowiono oficjalnie w 1995 przez Światową Organizację UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.
W związku z sukcesem święta UNESCO postanowiła stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało był Madryt, zaś 23 czerwca 2014 r. tytułem tym został uhonorowany Wrocław.
Obecnie, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta a ludzie pozostają w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.
Przy okazji tego święta resort kultury podał najnowsze wyniki badań czytelnictwa. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej wskaźniki czytelnictwa w Polsce są stabilne. W 2019 roku obserwujemy trwałe zatrzymanie spadkowego trendu czytelnictwa w Polsce, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. W minionym roku 39% Polaków sięgnęło po co najmniej jedną książkę. Więcej informacji można znajdziemy w artykule na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera” Monteskiusz
A jak powstaje książka zobacz na filmie https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, który w szczególny sposób świętowany jest przez organizacje i stowarzyszenia ekologiczne. W tym roku niestety większość inicjatyw została przeniesiona do Internetu.
Motywem przewodnim w tym roku, a zarazem hasłem obchodów, jest "Działanie na rzecz ochrony klimatu". W 2020 roku inicjatywy ekologiczne mają skupić się przede wszystkim na wyzwaniach związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi. Celem ustanowienia Dnia Ziemi była potrzeba uświadomienia problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej, wymieraniem gatunków czy przeludnieniem. Tego dnia promowane są działania, które walczą z zanieczyszczeniem środowiska.
Pierwszy raz Dzień Ziemi świętowany był 22 kwietnia 1970 w Stanach Zjednoczonych. W masowych protestach nawołujących do ochrony klimatu udział wzięło ponad 20 milionów Amerykanów. Tego samego roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych, których celem była ochrona zagrożonych gatunków
Film https://www.youtube.com/watch?v=2LT8X4rOUYY Dzień Ziemi
13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
80 lat temu, 3 kwietnia 1940 r., władze sowieckie przystąpiły do systematycznej eksterminacji polskich jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Zbrodnia katyńska to wymordowanie przez NKWD blisko 22 tysięcy Polaków. W tej liczbie znaleźli się jeńcy wojenni, wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz osoby cywilne przetrzymywane w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców zgładzano strzałem w tył głowy.
Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po 50 latach od dokonania mordu 13 kwietnia 1990 roku, gdy Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.W 2000 roku w Charkowie, Katyniu i Miednoje otwarto polskie cmentarze. W 2012 prezydenci Polski i Ukrainy Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz otworzyli czwarty cmentarz katyński w Bykowni na Ukrainie. Spoczywają tam prochy blisko 3,5 tysiąca Polaków.
https://www.youtube.com/watch?v=ZW7HRUBUkAM Katyń 1940 (ostatni list)
13 kwietnia 1695 roku zmarł JEAN DE LA FONTAINE, poeta francuski, autor bajek, które na stałe weszły do repertuaru lektur dziecięcych. W tym roku przypada 325 rocznica jego śmierci.
Jean de La Fontaine to jeden z najwybitniejszych francuskich pisarzy, przedstawicieli klasycyzmu. Urodził się 8 lipca 1621 roku w Château-Thierry.
La Fontaine wzorował się przede wszystkim na starożytnych pisarzach inspirując się przy tym literaturą grecką, rzymską oraz hinduską. Zmarł w 13 kwietnia 1695 roku. Został pochowany na paryskim cmentarzu Pere Lachaise.
Twórczość Jeana de La Fontaine
Jean de La Fontaine mimo publikowania różnorodnych form literackich sławę zjednał sobie dopiero "Powiastkami" wydawanymi regularnie od 1665-1674 roku oraz "Bajkami" ("Fables"), które ukazywały się w latach 1668-1693. "Bajki" zostały napisane w bardzo prostym, klarownym stylu pozbawionym skomplikowanych i trudnych w zrozumieniu konstrukcji. Ze względu na swoją wartość filozoficzną stały się doskonałą lekturą zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników, jednocześnie wyznaczając nową drogę dla innych twórców klasycystycznej prozy francuskiej.
Najpopularniejsze wiersze Jeana de La Fontaine'a
Korzyść z nauki, Przyjaciele, Koń i osioł, Dwie kozy, Dąb i trzcina, Rolnik i jego synowie, Myszka, kot i kogut, Kobieta i sekret, Pies i wilk, Kot i małpa ...
My jednak najbardziej znamy bajki
https://www.youtube.com/watch?v=bog4rWVSBj4 Kruk i lis, Jean de La Fontaine
https://www.youtube.com/watch?v=GnkycT48RTw Kaligram – Bajki La Fontaine’a IX Edycja
WIELKANOC
to najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
W 325 roku, podczas Soboru Nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Jest to tzw. paschalna pełnia Księżyca i przypada po 21 marca. Wielkanoc wypada więc w okresie pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia włącznie.
Z datą Wielkanocy powiązanych jest wiele innych ruchomych świąt, jak m.in. Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne czy Boże Ciało.
Wielkanoc 2020 to rodzinne święta, jakich jeszcze nie było.
Życzenia wielkanocne w 2020 roku będą się nieco różnić od tych ubiegłorocznych. W obecnych czasach przede wszystkim będziemy sobie życzyć dużo zdrowia. Wielkanoc 2020 będzie na pewno nietypowa, ponieważ wszyscy zgodnie pozostaniemy w domach. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, a jednocześnie zaplanować ten czas tak, by podarować domownikom piękne święta wielkanocne. Może tak bardzo będziemy chcieli zostać w domu, że na chwilę zapomnimy, że nie powinniśmy wychodzić. Tegoroczne święta Wielkiej Nocy różnią się od tych, które obchodziliśmy w poprzednich latach. Niestety w większości nie będziemy mieć możliwości spotkania się z całą rodziną. Nie zapominaj o rozmowach wideo oraz wspólnym oglądaniu zdjęć. Warto znać historię swoich dziadków, rodziców, dalekich cioć i wujków, często mogą Was zaskoczyć! Pomysłów na piękne i bezpieczne święta wielkanocne w domu jest wiele. Najważniejsze jednak jest zaangażowanie całej rodziny oraz dobre nastawienie. Pomimo trudnej sytuacji warto spróbować cieszyć się wspólnie spędzonym czasem, złapać oddech oraz nadać codzienności wiosennych kolorów.
Oto lista, pomysłów na wspólne spędzenie czasu przed świętami i w świeta Wielkiej Nocy:
- Wielkanocne pisanki. Pomalujcie je wspólnie farbkami, może wykorzystajcie naturalne barwniki, by nadać im piękne kolory. Doskonale sprawdzą się również gotowe naklejki i wyklejanki.
- Kurczaczki, zajączki i baranki wielkanocne. W internecie znajdziecie tysiące ciekawych pomysłów na prześliczne ozdoby z kolorowego papieru. Wykorzystajcie to co macie w domu, baranek z patyczków kosmetycznych, zajączki z rolek po papierze toaletowym, kolorowe wianki i wydmuszki.
- Rzeżucha. Sadzenie rzeżuchy to dla wielu osób nieodłączny element wiosny i świąt wielkanocnych. Posadźcie ją w doniczce albo stwórz wesołe ludziki w skorupkach po jajkach. Oczywiście później możesz dodać ją do sałatek i jajek, pycha!
- Wielkanocne ciasta. Wielkanoc nie może obyć się bez ulubionych wypieków: babek, serników i mazurków! Na niedzielne śniadanie wyczekują z pewnością fani bardziej wytrawnych propozycji. Kiełbasy, wędliny i jajka to prawdziwa uczta dla wszystkich łakomczuchów. Święta wielkanocne to oczywiście pyszne dania: żurek, barszcz biały, mazurki i babki wielkanocne.
Prima aprilis „pierwszy dzień kwietnia” dzień żartów – obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest dokładnie wyjaśnione. Pierwszy kwietnia poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, robieniu przeróżnych dowcipów i naigrawaniu się z naiwnych bądź nieostrożnych ludzi. Dzień ten uważano za niepoważny i starano się nie robić w nim żadnych ważnych rzeczy. Dziś pierwszy kwietnia obchodzimy jako dzień radosny, w którym celowo próbuje się wprowadzić innych w błąd.
https://www.youtube.com/watch?v=oZcEtYjJlJI PRIMA APRILIS PRZYGODY BOLKA I LOLKA
Niedziela Męki Pańskiej
zwana jest
Niedzielą Palmową
Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Pana Jezusa do Jerozolimy
https://www.youtube.com/watch?v=KLYDQ_IbSck Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
https://www.youtube.com/watch?v=MMVPXaXvHAc Palmy wielkanocne
https://www.youtube.com/watch?v=w-9CYtPgzaE Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Muzeum
https://www.youtube.com/watch?v=iIZSUxkC1qk Jak zrobić palmę?
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy jest co roku 2 kwietnia (od 1967 r.), w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. To święto ma wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych. Święto nadzoruje IBBY – Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych. Co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku.
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Natomiast czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.
2 kwietnia 1805 roku urodził się HANS CHRISTIAN ANDERSEN, pisarz duński, autor znanych na całym świecie literackich baśni dla dzieci. W tym roku przypada 215 rocznica jego urodzin i (zm. 4 VII 1875) 145 rocznica śmierci.
Najpopularniejsze baśnie HANSA CHRISTIANA ANDERSENA to;
Calineczka, Krzesiwo, Bzowa Babuleńka, Świniopas, Choinka, Mała syrena, Stara latarnia, Krasnoludek i pani, Królowa Śniegu, Dzikie Łabędzie, Latający kufer, Brzydkie kaczątko, Stokrotka, Pasterka i kominiarczyk, Słowik, Dziewczynka z zapałkami,…
https://www.youtube.com/watch?v=OWTqldNWVrI Dziewczynka z zapałkami
https://www.youtube.com/watch?v=sFH1biOtxCQ Calineczka
https://www.youtube.com/watch?v=AJ2p7X31xKU Brzydkie kaczątko
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
27 marca
obchodzony jest od 1961 roku MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.
W tym roku przypadają 58. obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w roku 1961 dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 roku Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
Na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Wiadomo, że przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, która storpedowała życie mieszkańców niemal wszystkich krajów na świecie, nie będzie radosnym świętem. W Polsce nie będzie też spektakli, czytań, spotkań i zaglądania za kulisy teatrów – co stało się tradycją tego dnia. To wszystko musi poczekać, w zgodzie z przekonaniem, że dziś żadna aktywność nie jest warta zagrożenia, które się z nią wiąże.
Krótka historia teatru
Teatr antyczny
Wszystko zaczęło się w antycznej Grecji od obrzędów związanych z Dionizosem. W śpiewanych podczas obchodów pieśni biesiadnych można znaleźć zalążki komedii. Zupełnie inne korzenie ma tragedia, która z kolei początki swe zawdzięcza pieśniom uroczystym. Pierwsze przedstawienia odbywały się po prostu tam, gdzie mogliby się zebrać mieszkańcy całego miasta i obejrzeć duże widowisko, np. na zboczach wzgórz. Miało to poniekąd związek z ideą sztuki greckiej, głoszącej przyjaźń i zgodę z naturą. Spektakle zaczynały się o wschodzie słońca, a kończyły o jego zachodzie; odbywały się przez kilka dni z rzędu. W późniejszych czasach przedstawienia teatralne odbywały się w amfiteatrach -były to widownie na wolnym powietrzu, rozłożone półkoliście na zboczach pagórków, wyposażona w kamienne siedzenia.
Teatr średniowieczny
Zdominowany był przez tematykę religijną. Wystawiano przede wszystkim misteria, czyli sztuki prezentujące fragmenty historii biblijnych. Te epizody były, oczywiście, doskonale znane publiczności. Oprócz nich grano też moralitety – utwory, których zadanie polegało na pouczeniu publiczności, wskazaniu ideałów i wartości, jakimi powinien kierować się człowiek wierzący. Bohaterem moralitetu był zwykły człowiek, który musiał dokonać wyboru między dobrem i złem, a później ponieść konsekwencje swoich decyzji. Aktorami nadal pozostawali jedynie mężczyźni. Rozrywce w średniowiecznej Europie służyły występy wędrownych artystów, zwanych wiłami. Prezentowali oni sztuki akrobatyczne, śpiewali, dokazywali. I dostawali za to pieniądze od zgromadzonych widzów. Teatr jarmarczny był nową formą widowiska teatralnego. Organizowały go wędrowne trupy aktorów, bardowie, minstrele i błaznowie. Ich przedstawienia miały charakter czysto rozrywkowy i najczęściej były skierowane do pospólstwa. Tematyka przedstawień była najczęściej związana z legendami, podaniami ludowymi, lecz także z bieżącymi wydarzeniami. W zamian za widowisko, występujący byli nagradzani darowiznami, a często także posiłkiem i noclegiem.
Teatr elżbietański (renesans i barok)
Wybitny przedstawiciel tej epoki to William Szekspir. Przeciwstawił się wymogom dramatu klasycznego (antycznego), zrezygnował z zasady trzech jedności, zasady decorum. Wprowadził na scenę postacie fantastyczne: zjawy, upiory, wiedźmy. Bohaterowie okazywali się niejednoznaczni, ich charakter zmieniał się, trudno ich ocenić. Tematy sztuk Szekspira: władza, miłość, moralność, trudne wybory. W sztukach nie ma już chóru, jest podział na akty i sceny. Aktorzy nie noszą masek. Sztuki Szekspira oglądali możni, magnaci. Dla pospólstwa pozostawały nadal przedstawienia wędrownych trup teatralnych.
Teatr oświecenia
Najważniejszym przedstawicielem tej epoki w teatrze jest Molier (Świętoszek, Skąpiec) – pisał komedie atakujące wady mieszczaństwa francuskiego. Jego komedie nawiązywały do zasady trzech jedności, były realistyczne (brak elementów fantastycznych), bohaterowie – jednoznaczni (źli lub dobrzy). Teatr oświecenia pełnił funkcję dydaktyczną, w myśl słów Moliera: „Najstraszliwszy cios zadaje się ułomnościom, wystawiając je na szyderstwo świata”. W Polsce z inicjatywy króla Stanisława Augusta został założony pierwszy teatr publiczny, rozwijały się balet i opera.
Teatr romantyczny
To teatr, który świadomie zerwał z wszelkimi ograniczeniami dramatu klasycznego. Nie ma tu zasady trzech jedności, nie ma zasady decorum, groteska przeplata się z tragizmem, bohaterowie ludowi są tak samo ważni jak przedstawiciele szlachty. Wprowadzono monumentalne ceny zbiorowe – tak potężne, że często trudno zrealizować je na scenie ze względu na ogromną ilość postaci. Dramat ma kompozycję otwartą – brak wyraźnej akcji, sceny są ze sobą bardzo luźno powiązane, niektóre dramaty wcale nie mają podziału na akty i sceny. Tematem jest władza, dramat jednostki, bunt, moralność, miłość. Najważniejszym elementem dramatu romantycznego jest bohater romantyczny – jednostka wybitna, bardzo skomplikowana, często skłócona ze społeczeństwem. Dramat romantyczny zyskał miano niescenicznego – przez monumentalne sceny zbiorowe, umiejscowienie akcji w bardzo dziwnych miejscach, wprowadzenie wielu elementów fantastycznych.
Teatr modernistyczny (przełom wieku XIX i XX)
W tej epoce w teatrze wiele było nawiązań zarówno do antyku, jak i do romantyzmu. Wprowadzone zostały motywy baśniowe, ludowe, sporo też fantastyki. Powstała koncepcja teatru ogromnego, czyli teatru, który stałby się połączeniem literatury, muzyki, plastyki. Przy czym każda z tych sztuk byłaby równie ważna, a nie stanowiła jedynie tła wydarzeń opisanych w dramacie. W teatrze pojawiło się wiele symboli np. Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
Teatr w dwudziestoleciu międzywojennym
Coraz trudniej mówić o jednolitym charakterze sztuk teatralnych wystawianych w tej epoce. Powstawały i dramaty poważne, i komedie. Z pewnością na uwagę zasługuje dramatopisarstwo Stanisława Ignacego Witkiewicza, który swoją koncepcję teatru określił krótko: „Mózg wariata na scenie”. W jego sztukach świat jest zdeformowany, treść niejednokrotnie szokująca, dominuje tu parodia i groteska, brak chronologii, a często też wydaje się, że brak także sensu.
Teatr współczesny (od zakończenia drugiej wojny światowej do dziś)
To epoka eksperymentów teatralnych. Świat w dramacie jest zniekształcony, karykaturalny. W utworach dużo jest groteski, absurdu, ale także symboli. Pomieszane są ze sobą gatunki literackie, miejsce i czas akcji trudny do określenia, brak chronologii wydarzeń. Reżyserzy sięgają też po klasyczne sztuki (powstałe w innych epokach), ale przedstawiają je w nowy, często kontrowersyjny sposób, doszukują się w nich nowych treści.
A jak powstaje przedstawienie teatralne – zobacz film https://www.youtube.com/watch?v=TkBHN9TYP-0
Pierwszy dzień wiosny 2020
Tegoroczna zima nie była mroźna i śnieżna, jednak większość z nas chętnie ją pożegna. Tradycyjnie wiosnę witamy 21 marca, ale tak naprawdę, zaczyna się ona dzień wcześniej. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze przypada na ten sam termin. Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca i jest to termin stały. Natomiast astronomiczna - dzień wcześniej, czyli 20 marca. Termin pierwszego dnia astronomicznej wiosny 2020 ma związek z ruchem Ziemi wokół Słońca. Dokładnie 20 marca promienie słońca padają na Ziemię idealnie pod kątem prostym. Ale to nie wszystko. 20 marca 2020 roku wystąpi też tzw. równonoc wiosenna. To wyjątkowy okres, podczas którego dzień i noc trwają dokładnie po 12 godzin. Od 20 marca każdy kolejny dzień będzie dłuższy od nocy.
Topienie Marzanny
W słowiańskiej tradycji pierwszego dnia wiosny występuje zwyczaj topienia Marzanny - kukły wykonanej ze słomy i skrawków materiału, która symbolizuje odchodzącą zimę. W niektórych regionach Polski nadal się ją pali przed wrzuceniem do zbiornika wodnego.Z dniem wagarowicza przypadającym na pierwszy dzień wiosny 2020 będzie problem. Uczniowie w całej Polsce nie będą mogli jak co roku go celebrować w gronie kolegów i znajomych ze względu na szalejącą na całym świecie i w Polsce pandemię koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia i WHO zalecają pozostanie w domach.
https://www.youtube.com/watch?v=GqxpGHmEu14 Jak zrobić Marzannę?
https://www.youtube.com/watch?v=1Q2lpbSCl9M Witaj wiosno! Obrzęd pożegnania zimy z Marzanną