• Historia Szkoły Podstawowej w Woli Wadowskiej

Szkoła Podstawowa w Woli Wadowskiej została założona w 1853 roku. Jest jedną z najstarszych w gminie Wadowice Górne. W 1847 roku proboszcz z Wadowic ks. Jakub Kolasiński wykupił karczmę od hrabiego Lanckorońskiego i przeznaczył na szkołę w Woli Wadowskiej. Mieszkańcy podjęli wówczas starania o budowie nowego budynku. Decyzja o budowie nowej szkoły zapadła 21 listopada 1873 roku, kiedy to właścicielka majątku "Kądzielnia" pani Konstancja Szymańska oraz jej siostry Balbina i Antonina podarowały dwie morgi gruntu z przeznaczeniem pod budowę szkoły. Uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego budynku odbyło się prawdopodobnie jesienią 1874 roku. Jednopiętrowy, murowany, duży i ładny jak na owe czasy budynek obejmował trzy izby lekcyjne oraz część mieszkalną. W uroczystości wzięły udział fundatorki, które w obecności zebranych mieszkańców wsi potwierdziły fakt darowania gruntów pod budynek szkoły, oraz wyraziły radość z powodu jej wybudowania. Rejon szkoły obejmował wówczas Wolę Wadowską z przysiółkami. Kierownikami szkoły byli kolejno: Ludwik Jagiełko, Benon Tobiałkowski do 1934 roku, a od 1934 roku do 1944 roku Wojciech Smólski. W czasie ofensywy wojennej szkoła została zamknięta, a w 1945 roku podpalona przez uciekających Niemców. Wiosną 1945 roku Wydział Powiatowy w Mielcu przeznaczył na tymczasowy budynek szkolny jeden barak z terenu fabrycznego PZL – Mielec ustawiony obok ruin szkoły. Nowym kierownikiem szkoły został Roman Iwanowicz. W styczniu 1948 roku Komitet Szkolny podjął starania zmierzające do odbudowy spalonej szkoły.

Opis: Szkoła Podstawowa im gen. Bolesława Stachonia.
        Szkoła Podstawowa im gen. Bolesława Stachonia.

Uroczyste otwarcie wyremontowanej szkoły odbyło się 30 kwietnia 1950 roku, a dokonali tego proboszcz miejscowej parafii ks. Józef Rodak i inspektor szkolny Kazimierz Orłowski. W 1951 roku rozpoczęto budowę ogrodzenia. W 1955 roku nowym kierownikiem szkoły został Władysław Litwin, w szkole pracowała także jego żona Adela. W 1958 roku dokonano tynkowania i malowania na zewnątrz wyremontowanej szkoły przy dużym zaangażowaniu miejscowej ludności. Dużą rolę w życiu kulturalnym wsi odegrał kierownik szkoły pan Władysław Litwin, który założył Kółko teatralne, prowadził kolejne remonty a równocześnie z jego inicjatywy rozpoczęto budowę obok szkoły jedynego na owe czasy domu nauczyciela znajdującego się na terenie gminy Wadowice Górne. Od 1973 roku reforma szkolnictwa spowodowała zmiany stopnia organizacji szkoły od trzyklasowej szkoły filialnej poprzez cztero, pięcio, do sześcioklasowej. Kierowniczką filii została pani Adela Litwin. Następnie szkołą kierowała pani Stefania Grolle, a w latach 1978 - 1991 pani Maria Kagan, obecnie dyrektorm jest pani mgr Urszula Kamińska.

6 lipca 1997 roku miało miejsce nadanie imienia Szkole Podstawowej w Woli Wadowskiej.

Hymn Szkoły - nagranie wideo

Hymn szkoły: "Marsz lotników"

1. Lotnik, skrzydlaty władca
          Świata bez granic,
          Ze śmierci drwi
          I w twarz się życiu głośno śmieje,
          Drogę do nieba skraca,
          Przestrzeń ma za nic,
          Smutki mu z czoła pęd zwieje.

Jak równo silnik gra,
        Jak śmiało śmigło tnie,
        Już ginie pośród chmur
        Najśmielszych orłów niebotyczny ślad.
        Nie straszny mrok i mgła,
        Nie straszny wiatr, co dmie,
        Jesteśmy od Ikara mędrsi
        O tysiące lat.

A jeśli z nas
        Ktoś legnie wśród szaleńczych jazd,
        Czerwieńszy będzie kwadrat,
        Nasz lotniczy znak.
        Znów pełny gaz!
        Bo cóż, że spadła któraś z gwiazd,
        Gdy cała wnet eskadra
        Pomknie na szlak!

1. Zawrót, korkociąg śmiały,
          Silnika wycie,
          I wyrównanie,
          Aż się zgięły kwiaty jasne.
          Krąg ziemi oszalały
          Ginie w błękicie,
          Pięć części świata za ciasne!

Leć w górę znaku nasz!
        Nie trzeba wcale słów,
        Skrzydlaty klucz do słowy drzwi odmyka,
        Orła mamy hart.
        My Polski czujna straż,
        Husarii dawnej huf,
        Nie ścichnie nigdy w dali głos silnika!
        Hej na start!